Slagelse Kommunes historie i tekst og billeder
   
Borgmestre i Korsør 1490-2006

Nedenfor ses rækken af borgmestre i Korsør Kommune frem til kommunalreformen i 2006/2007.
Byfogeder, by- og rådhusskrivere i Korsør Kommune finder du her.

Peder Barn
Nævnes i 1490.

Hans Skonning
Nævnes i 1522.

Jeppe Pedersen
Nævnes 19. januar 1534.

Aa. Jens Laursen
Nævnes 4. maj 1534.

Hans Thomesen (eller Themesen)
Nævnes i 1543.

Hans Bagger
Nævnes i 1551.

Jens Skriver
Nævnes i årene 1557, 1561, 1565, 1567 og 1574.

Adzer Sørensen
Nævnes i 1878.

Jens Andersen
Nævnes i 1582.

Hans Piil
Nævnes i årene 1582 og 1584.

Paasche Jensen
Nævnes i 1619.

Hans Jørgensen
Nævnes i 1632.

Hans Woensen (- ca. 1653)
Tillige tolder – nævnes i 1635.  

Caspar Brand (Brandt) (1607-1677)
Borgmester omkring 1651. Det angives, at Caspar Brand var borgmester til sin død. 

Hans Wuse
Nævnes i 1664 – fungerede sammen med Caspar Brand.

Hans Jørgensen ( -1664/85)
Udnævnt 23. april 1674 – fungerede sammen med Caspar Brand.

Hans Andersen Lundforlund (- før 1692 formentlig 1690)
Udnævnt 16. april 1677. Fungerede fra 1684 sammen med Berendt Schnabel.

Hans Jacobsen Jude
Nævnes i 1678.

Berendt Schnabel (-1693)
Udnævnt 15. marts 1684. Fungerede sammen med Hans Andersen 1685-1690 og alene indtil 14. juli 1693.

Mourits Mortensen (ca. 1651-1716)
Udnævnt 15. juli 1693.

Anders Hansen ( -1728)
Udnævnt 1. februar 1717.

Frederich Michelsen (-1740)
Udnævnt 4. marts 1729.

Palæmon Laurberg ( - 1741)
Udnævnt 9. september 1740.

Ulric Dörker (1712-1749)
Udnævnt 6. oktober 1741. 1740 toldbetjent, 12. august 1740 udnævnt til postmester.

Mouritz Michelsen
Udnævnt 14. marts 1749. 1741 vejer og måler, Samme år rådmand og byfoged.

Peder Pedersen (ca. 1711-1774)
Udnævnt 21. oktober 1757. By- og rådskriver samt rådmand fra 1741.

Jens Christian Langeland (1737-1770)
Udnævnt 11. december 1767. Tillige postmester og tolder.

Søren Engelbrecht (ca. 1733-1801)
Udnævnt 29. december 1774.

Clement Mathias Lyster (ca. 1736-1795)
Udnævnt 7. december 1775. Tillige byfoged.

Niels Rested (ca. 1741-1803)
Udnævnt 20. august 1784. Tillige byfoged.

Andreas Torp (1767-1801)
Udnævnt 20. marts 1799. Tillige byfoged.

Reinhold Jacob Klagenberg (1757-1830)
Udnævnt 20. februar 1801. Tillige byfoged, by- og rådstueskriver.

Eckard Beck (ca. 1756-1819)
Udnævnt 24. maj 1805. Tillige byfoged, by- og rådstueskriver.

Lauritz Andreas Bernth (1782-1860)
Udnævnt 30. juni 1809. Tillige byfoged, by- og rådstueskriver.

Jacob August Castenschiold (1765-1828)
Udnævnt 31. maj 1823. Tillige byfoged, by- og rådstueskriver

Nicolai Christian Herholdt (1781-1829)
Udnævnt 18. juli 1828. Tillige byfoged, by- og rådstueskriver.

Bernt Bentsen (1791-1862)
Udnævnt 24. juli 1829. Tillige byfoged, by- og rådstueskriver.

Christian Edvard Sylow (1797-1866)
Udnævnt 20. oktober 1842. Tillige byfoged, by- og rådstueskriver.

Niels Peter Christian Martin Sylow (1829-1870)
Konstitueret 1856. Tillige byfoged, by- og rådstueskriver. Søn af Christian Edvard Sylow.

Nicolai Reimer Rump (1834-1900)
Udnævnt 1. juli 1871. Tillige byfoged, by- og rådstueskriver.

Nicolai Christian Herholdt Sylow (1849-1913)
Udnævnt 8. marts 1887. Tillige byfoged, by- og rådstueskriver. Søn af Christian Edvard Sylow.

Charles Christian Fritz Nanke (1847-1918)
Udnævnt 25. juli 1898. Tillige byfoged, by- og rådstueskriver.

Peter August Grevsen (1875-1932)
Socialdemokrat og borgmester i perioden 1917-1930. Korsør Kommunes første folkevalgte borgmester. Var fra 1904-1930 redaktør af Korsør Social Demokrat.

Carl Pedersen (1878-)
Socialdemokrat og borgmester i perioden 1930-1932.

Jens Peder Hansen (1871-)
Socialdemokrat og borgmester i perioden 1932-1939.

Laurits Albert Ravn (1891-)
Socialdemokrat og borgmester i perioden 1939-1943.

Albert Oscar Mertins Struck (1889-)
Socialdemokrat og borgmester i perioden 1943-1953.

Herman Johannes Christoffersen (1901-1968)
Socialdemokrat og borgmester i perioden 1953-1957. Direktør for Korsør Net-Fabrik

Peder Poulsen Morgen (1897-)
Socialdemokrat og borgmester i perioden 1957-1965.

Poul Helge Hvidtfeldt Larsen (1914-)
Socialdemokrat og borgmester i perioden 1965-1978.

Poul Mortensen (1942-)
Socialdemokrat og borgmester i perioden 1978-1991-

Flemming Erichsen (1951-)
Socialdemokrat og borgmester i perioden 1991-2006.

Fra 1. januar 2007 indgik Korsør Kommune i den nye storkommune med Slagelse, Skælskør og Hashøj i Slagelse Kommune. Borgmestre i den nye kommune finder du her.

KAY-VERNER CHRISTIANSEN

 

Kilder:
Korsør – Bidrag til Egnes, Byens og Havnens Historie, L. F. la Cour. 1926. Borgmesterlisterne er udarbejdet med hjælp fra fhv. registrator cand. mag Nanna Lange

Lokalhistorisk Arkiv for Korsør og Omegn